GELİŞİM DESTEK

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ HAKKINDA PEK ÇOK ŞEY...

Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil

 Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil

Gelişimsel gecikme riski olan çocukların erken dönemde tespit  edilmesi ve erken destek eğitimleri konusunda uzmanlaşan Sertgil, aynı zamanda çocuklar ile çalışan çeşitli alanlardaki uzmanlara  gelişim psikolojisi, gelişimsel sorunlar ve gelişimsel gecikmelerin erken tespiti üzerine  eğitimler vermekte ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır.     

Uzmanlık alanı gelişim psikolojisi olan Nilcan Kuleli Sertgil, bebeklik ve erken çocukluk dönemi ile okul öncesi ve okul dönemi gelişim, öğrenme, davranış ve sosyal ilişki sorunları olan çocuklar ve aileleri ile uzun yıllar çalışmıştır. 

Nilcan Kuleli Sertgil 6-24 ay arası bebeklik döneminde gelişimsel gecikmelerin erken tespit edilmesi için yeni ve özgün bir  gelişim tarama testi (SİATT- Bebeklik ve Erken Çocukluk Dönemi Sosyal iletişim Alan Gelişim Tarama Testi) geliştirmiş ve pek çok uzmana eğitimlerini vermiştir. Çeşitli devlet hastaneleri (İstanbul Tıp Fakültesi, Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi) ve özel hastanelerde (Acıbadem, Medical Park, Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi vb) kullanılan SİATT testi ayrıca pediatrik fizyoterapistler, çocuk doktorları, konuşma ve dil bozuklukları uzmanları ile gelişim uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

Nilcan Kuleli Sertgil, ailelerin bebeklerinin gelişimini yakından takip edebilmeleri için well baby”adı altında cep telefonları ve masa üstü bilgisayarlar ile uyumlu bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama ile aileler 6-24 ay arası bebeklerinin gelişimlerini bilimsel veriler ışığında (SİATT testi)  değerlendirebilecekler ve gelişimini desteklemek için öneriler alabileceklerdir. 

Nilcan Kuleli Sertgil, online sağlık platformu Herupi ile ortaklaşa olarak 2016 yılından itibaren ailelere web üzerinden (online)  ve ücretsiz olarak "Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişimi destekleme" seminerleri vermektedir. Bu seminerler, uyku ve beslenme alışkanlıklarının desteklenmesi, gelişimsel becerilerin desteklenmesi için oyun ve etkinlikler, gelişimin değerlendirilmesinin önemi, zorlayıcı davranışlarla başa çıkma ve ekran-çocuk ilişkisi gibi konular içermektedir.


İletişim için

nilcan@gelisimdestek.com