GELİŞİM DESTEK

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ HAKKINDA PEK ÇOK ŞEY...​​

Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil


Bebeklik Döneminde Gelişimin Desteklenmesi

Gelişim bir çocuğun,  birbiri ile ayrılmaz bütünlük içerisinde olan farklı alanlarda (Motor,  bilişsel, duygusal ve sosyal, dil  ve öz bakım)  yaş ile ilerlemesi ve becerilerini ortaya koyabilmesidir. Gelişimin desteklenmesi ise bu ilerlemenin yakından takip edilmesi ve en optimum/uygun şekilde devam edebilmesi  için  yapılması gerekenlerdir.

Her anne/baba bebeği doğduğu andan itibaren kendi kendine her şeyin yolunda gidip gitmediğini sorar ve zaman zaman çocuğu için kaygılanır. Bu  kaygılarını paylaşabilmeyi,  çocuğunun öğrenmesini, duygularını, davranış  ve hareketlerini daha iyi destekleyebilmeyi ister. Bu nedenle  aileler çocuklarını  büyütürken karşılaşabilecekleri sorunlar ve zorluklar için yardıma gereksinim duyarlar. Bunlar günlük alışkanlıklar ile ilgili olabileceği gibi çeşitli duygusal (ağlama nöbetleri, aşırı bağlanma vb), sosyal (utangaçlık, arkadaş ilişkileri, paylaşma sorunları, kardeş ilişkileri vb) ya da gelişimsel alanlarla (geç yürüme, geç konuşma, renkleri, sayıları öğrenememe vb) ilgili olabilir. Bu tip kaygılar, sorunlar ya da zorluklar hakkında bilgi sahibi olmak veya hangi kaynaklardan destek alınabileceğini bilmek bu zamanların daha rahat geçmesine yardımcı olacak ve bir sonraki gelişimsel döneme daha hazırlıklı olunmasını sağlayacaktır.

Ancak  bazen yaşanan sorunlar dönemsel ya da geçici sorunlar olmayabilir. Sizlerin dikkatini çeken ve kaygı uyandıran davranışlar ya da durumlar başka sorunların ilk işaretleri olabilir. Bu işaretleri erkenden fark etmek ve harekete geçmek, bir anne- baba olarak bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Her türlü sorunun erken tespit edilmesi  erken destek alınmasını sağlayacak, sonuç çok daha verimli ve faydalı olacaktır. Bu nedenle anne ve babaların  çocuklarının gelişimlerini doğumdan itibaren yakından takip etmeleri ve kaygılarını gecikmeden çocuk hekimleri ve diğer ilgili uzmanlarla paylaşmaları çok önemlidir. 


Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimini  değerlendirebilmek ve destekleyebilmek için 
anasayfada yer alan 
mesaj formunu doldurarak 
Uzm.Psk.Dan. Nilcan Kuleli Sertgil'e ulaşabilirsiniz.
#bebekgelisimi #bebek #gelisim #gelisimdestek #gelisimkaygı #risklibebek #gelisimselsorun #uyku #beslenme #bunubil #gelisimtakip #nilcankulelisertgil