GELİŞİM DESTEK

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ HAKKINDA PEK ÇOK ŞEY...​​

Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil


Bebeklerin Uykusu hakkında 4 Efsane !

Bebeklik döneminde anne ve babalar için belki de en zor konu, en korkulan  uyku alışkanlıklarını yerleştirmek. Bütün gün iş, bebek bakımı derken gece olunca uykusuzluğa dayanmak daha da zor oluyor... Bir an önce uyusun diye gözünün içine baktığımız bebeğimizin uyku davranışı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar...

Efsane 1: Bebek ne kadar geç yatarsa o kadar geç uyanır !

Tam tersine geç saatlere kadar uyanık kalan bebekler, uykuya dalmakta daha zorlanır, daha da huzursuzlaşırlar. Sabah ise genellikle her zamanki saatte uyanırlar yani sonuç olarak eksik/az uyku uyurlar. Bebekler   erken akşam saatlerinde uyutulduklarında daha az huzursuzlaşıp ağlarlar, daha rahat uykuya dalarlar, daha uzun ve daha kaliteli bir uyku uyurlar. Akşam saatleri yaklaştığında bebeğinizin uyku-yorgunluk sinyallerini gözlemleyin,  rutin uyku alışkanlıklarınız ile bebeğinizi vakitlice uyumaya hazırlayın. Çoğu bebek akşam 6-7 arası uykuya geçişe hazırdır.

Efsane 2: Bebekler gece boyunca uyuyabilirler !

Bebeklerin uyku ritimleri bizlerden çok farklıdır ve geceleri bakıma ihtiyaçları vardır.  Özellikle ilk 6 ay daha sık uyanmaya programlı olan bebeklerin uyku davranışı yaşla olgunlaşır. Bebekler için gece boyunca uyumak demek en fazla 4-5 saat kesintisiz uyku anlamına gelir. Bu süreye ulaşana kadar geceleri en az 2-4 kere uyanmaları normal bir durumdur. Önemli olan tekrar uykuya dalabilmeyi öğrenmeleridir.  

Efsane 3: Ağlatmak çocuğunuza zarar verir !

Çocuğunuzun sizden ayrılırken üzülmesi, sızlanması veya ağlaması beklenen bir tepkidir. Uyku zamanlarında bebeğinizin sizden ayrılmaya hazır olmasını sağlamanız önemlidir. Huzur içerisinde sakin bir şekilde uykuya dalabilmeyi öğrenmek çok önemli olsa da bir yaşından sonra  bebekler bakım verenleri zorlamayı öğrenirler. Bu dönemde yani 12 ay sonrasında, uyku alışkanlıkları ve rutininizin devam ettirmenin yanı sıra, ayrıca  kararlı davranmanız gerekebilir. Bebeğinizin bir yaşından sonra uyku ayrılmaları için yaptığı protesto ağlamalarına izin vermeniz bebeğinizin gelişimi için sorun yaratmaz. Ancak bir yaşından önce bebeklerin uyku eğitimi adı altında ağlatılarak uyutulmaları önerilmemektedir.

Efsane 4: Yatmadan önce katı mama (muhallebi ya da tahil eklenmiş süt vb) yedirilen bebekler daha uzun uyurlar !

Bebeklerin dolu karın ile daha uzun  uyudukları yönünde herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Tam tersine bebeklere besin alerjilerinin başlayabilmesi ihtimali nedeniyle 4 ay öncesinde katı mama başlanması önerilmemektedir. Bebeklerin ilk 4-6 ay içerisinde gece uyanmaları normal bir durumdur.  Bu dönemde gece sütünü/emzirmesini uyku rutinin bir parçası olarak  yatarken vermeniz uygundur. 6 ay sonrasında ise doktorunuzun önerdiği düzen ile katı mamaya geçebilirsiniz. Yine de gece muhallebisinin uykuya faydası olmadığını fark edeceksiniz.


#bebekuykusu #uykualiskanlikları #uykuyadestek #uyku #bilgiyikullan #anneyedestek #gelisimdestek #uykuegitimi