Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil

Uykuyu Anlamak,


Bebeklerin uykusunu destekleyebilmek için önce uykuyu anlamak gerekli...

Gece boyunca deliksiz uyumak bir efsanedir !

Gece boyunca uyumak bebeklerin iyiliğine değildir !

 Yetişkinler de bebekler de gece boyunca uyanırlar, ancak biz yetişkinler tekrar uykuya dalmak için başkalarından yardıma ihtiyaç duymazken, bebekler özellikle hayatın ilk ayları ve yıllarında bakım verenlerinden desteğe ihtiyaç duyarlar.

 İlk 6 ay içerisinde sık uyanma ve kısa uyku süreleri konusunda öneriler vermeden önce tüm bakım verenlerin bebeklerinin uyku alışkanlığını destekleyebilmeleri için uykuyu anlamalarının gerekli olduğuna inanıyorum  

Uyku temelde iki farklı evreden oluşur. Hem bebekler hem de yetişkinlerde aynı evreler vardır. Ancak evrelerin süreleri ve sıklıkları değişir.

 Bu iki evre “aktif/hassas uyku evresi (REM)” ve “sakin/derin uyku evresi (NREM)” olarak adlandırılır.

  •  Aktif uyku evresinde, kıpırdaşan göz kapakları, düzensiz nefes ve kalp atışları, zaman zaman vücut hareketleri ve sesler gözlemlenir, beyine kan akışının arttığı (iki katı), beyin gelişiminin desteklendiği,  rüyaların görüldüğü bir evredir. Bebekler bu evreden yani aktif/hafif uyku evresinden daha çabuk uyanırlar, bu sayede özellikle ilk 3 ay  bir anlamda  ani bebek ölümü sendromundan korunurlar. 


Hafif uyku uyuyan bebeğin Videosu için https://www.facebook.com/wellbabybebegimingelisimi/sayfamıza bakmayı unutmayın !


  •  Sakin/derin uyku evresinde ise nefes alma ve kalp atışı belirgin düzeyde sabitleşir, kaslar gevşer. Bebeği uyandırmak artık daha zordur, dışarıdan gelen uyaranlar çok daha az etkilidir.  


 
Gece boyunca bu aktif ve sakin uyku evreleri  peşi sıra gelmektedir. 

 Yetişkinlerde bu döngü  90 dakikada bir gerçekleşirken bebeklerde ve küçük çocuklarda yaklaşık 50 dakikada bir döngü tamamlanmaktadır. 

 Yani yaklaşık 50 dakikada bir bebekler  uyanıklık düzeyine gelirler ve ortam uygunsa, karnı toksa, uykuya tek başına dalmayı öğrendi ise  ikinci uyku döngüsüne geçerler.

 İlk 6 ay uyku döngüsü şu şekildedir:


  •  İlk 20-25 dk hafif/hassas uyku evresi – 


uykuya geçiş, hareketler var, sık soluk alıp verme, göz kapakları aralanır, gülümseme olabilir,  hızlıca uyanabilir, uyaranlara hassastır. Bu süre içerisinde memeden ayırıp yatağa bırakmak, üstünü başını düzeltmek uyanmasını sağlayacaktır.


  •  Geçiş evresi- 


hafif uykudan derin uykuya geçer, uyanmış gibi gözükebilir, hareket edebilir, gözünü açabilir, kısa sürelidir, bakım verenler uyandı sanıp alabilirler ancak aslında kendiliğinden ya da çok az destekle uykuya yani derin uykuya geçişe, devam etmeye hazırdır. 


  •  Son 20-25 dk derin/sakin uyku evresi- 


derin uykuya daldığı evredir, hareket olmaz, derin nefes alıp verme, yerinden kaldırıldığında, yer değiştirildiğinde genellikle uyanmaz, kucakta uyutuldu ise bu sırada yatağına, beşiğine aktarılabilir.

 
İlk 3-4 ay bebekler ilk uykuya daldıklarında doğrudan aktif-hassas uykuya geçerler bu nedenle hemen uyanma bu aylarda çok daha sık görülür, bebek büyüdükçe bu hassas uyku evresinin süresi azalır ve daha çabuk derin uyku evresine geçer ve derin uykunun süresi artar. Bu durum yaklaşık 6-9 ay döneminde gerçekleşir.


100-120 dakikalık yetişkin uyku döngüsü süresine ancak okul öncesi dönemde yani 4-5 yaş döneminde ulaşılır.  


Uyku ile ilgili yaşadığınız sorunları ya da aklınıza takılan konuları danışmak için

ana sayfada yer alan mesaj formunu doldurarak 

Uzm.Psk.Dan.Nilcan Kuleli Sertgil'e ulaşarak danışmanlık alabilirsiniz.


@wellbaby.bebegimingelisimi instagram sayfası


GELİŞİM DESTEK

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ HAKKINDA PEK ÇOK ŞEY...​​