GELİŞİM DESTEK

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ HAKKINDA PEK ÇOK ŞEY...​​

Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil


Bebeklik Döneminde Gelişimsel Takibin Önemi


“Gelişim” derken hangi özellikler anlaşılmalıdır?   

Çocuk doktorunuz  doğumdan itibaren çocuğunuzun boyunu, kilosunu ve baş çevresini düzenli olarak takip etmekte ve aşılar ile diğer yöntemlerle hastalıklara karşı bebeğinizi korumaya çalışmaktadır. Ancak bebeğinizin gelişimi sadece boy, kilo ve sağlığından ibaret değildir. Çok daha fazlasını kapsamaktadır. 

“Bebeğinizin gelişimi” onun sahip olduğu tüm becerilerin gelişimidemektir. Bunlar dönmek, uzanmak, başını çevirmek, bakmak, gülmek, sese tepki vermek, sesler çıkarmak gibi pek çok beceriyi de içerir.  

 Gelişim sürekli değişmek ve yeni beceriler öğrenmektir.

 İnsan  hayatının ilk üç yılı, yani bebeklik ve erken çocukluk dönemi, gelişim açısından en önemli dönemdir. Bir insanın sahip olduğu motor, dil, duygusal, sosyal ve bilişsel yapıların hemen hepsinin ilk oluştuğu ve şekillendiği bu dönem, olumlu ya da olumsuz pek çok değişime açıktır. Bu nedenle bu dönem içerisinde bebeklerin gelişimlerinin bütüncül bir yaklaşımla yakından takip edilmesi çok önemlidir. 

 Peki siz anne/babalar bebeğinizin gelişimini takip edebilmek için ne yapabilirsiniz? Bebeğinizin bu bütüncül yaklaşımla takip edildiğinden nasıl emin olabilirsiniz? 

 Öncelikle bebeğinizi sadece fiziksel değil aynı zamanda gelişimsel, davranışsal ve duygusal alanlarda da takip eden ve sizlere yol gösteren çocuk doktorlarını tercih edebilirsiniz. Çocuk doktorunuzdan bebeğinizin farklı alanlarına yönelik bilgiler ve yönlendirmeler talep edebilirsiniz. 

 Bebeğinizin gelişiminin her alanda yaşına uygun olup olmadığını anlamak için doktorunuzdan yaşına uygun bir gelişim tarama testi uygulamasını isteyebilir ve sonuçları üzerine tartışarak bebeğinizi nasıl daha iyi destekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

 Günümüzde gelişimin izlenmesi için bebeklik döneminde yani iki yaşına kadar en az 2 kere gelişimsel tarama testlerinin uygulanması önerilmektedir. Önerilen uygulama dönemleri  9 ya da 12. ayda, 18. ayda ve/veya 24 aylardır.  


Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimini  değerlendirebilmek ve destekleyebilmek için 

anasayfada yer alan mesaj formunu doldurarak

Uzm.Psk.Dan. Nilcan Kuleli Sertgil'e ulaşabilirsiniz. #gelisim #bebekgelisimi #gelisimtesti #12ay #18ay #anneyedestek #bebek #cocukdoktoru #bilgiyi kullan #nilcankulelisertgil #siatt #wellbaby #gelisimdestek #risklibebek